Hlučná samota 2007

23.08.2011 09:55

https://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1845

 
básnický pořad
Kýchání do sazí
Wethes
V sobotu 13. ledna se uskutečnil básnický pořad Kýchání do sazí.
 
Nejen organizátory básnické sešlosti překvapila nevídaná účast, kavárna U Tanečnice byla doslova plná k prasknutí. Básnický pořad zahájila třemi písněmi skupina Nový Hrábě, stejně tak jako minulý rok. Poté následovalo autorské čtení, provázené Ondřejem Urbancem. Jako první vystoupil Pavel Zdražil, který dal divákům ochutnat z připravované knihy. Zdražilovo okénko bylo krátké, zavedl nás do poetického kraje zasněžených hor, kde je neradno se zdržovat pod střechou porostlou ledovými rampouchy. Úryvky poetického textu okořeněného jemným horalským humorem provoněly prostor s cinkajícími pivními ušáky. Po skromném Zdražilově vystoupení představil svou poezii Marek ?Slimák? Slivanský básně pevně usazené na zem, s výrazným sociálním cítěním i jistou sebereflexí. Vychutnávat si dny volna, kolotoče žen a nechuť se vracet do zaměstnání dokázal Slivanský i svým vystupováním dokonale předat divákům, které několikráte rozesmál. Zesměšnění vlastního ega předvedl v pohádce o Kryse a Slimákovi, za což si vysloužil bouřlivý potlesk. Následoval Lukáš Trejbal v tvorbě podobný jak Zdražilovi tak Slivanskému, v básních zdůrazňuje motiv železnice, nádraží a vlaků jako symbol změny, nálezů a ztrát, loučení a shledání, možná očekávání věcí budoucích. Nezapomněl zarecitovat v undergroundovém prostředí známou česko-slovenskou báseň Ježíško. Své vystoupení zakončil kytarou a dvěma písněmi, první s vlastním textem a hudbou nasáklou motivy starých trampských odrhovaček, druhou píseň od Mejly Hlavsy - Muchomůrky bílé si s ním zazpívali i někteří diváci. Opět bouřlivý potlesk a srk z nového piva. Následoval Mirek ?Salám? Jilemnický a Ondřej Urbanec, nejprve prodiskutovali problém: ?Co tím chtěl básník říci??a to na příkladu tvory Petra Bezruče. Vlastní texty následovali poté, Jilemnický vtipně popsal srážku rybářů a horníků u rybníka Jakub, Urbanec přečetl nové dobrodružství nerozlučné dvojice nazývané Míma a Béba. Okénko obou autorů se neslo v duchu absurdního humoru a dada kompozicí.
Večer zakončila skupina Nový Hrábě, rok od roku hrající lépe. Při poslechu jejich hudby neustále dumám nad tím, proč jsou pouze regionálně známí, když hrají tak originální mix kombinující v sobě to nejlepší z art-rocku a folkové hudby. Fanoušci skupiny nepřišli o písně Kouzelníci, Milá, Jarní a mnoho dalších, vřele doporučuji návštěvu jejich stránek na adrese https://www.novyhrabe.cz, kde si můžete stáhnout jejich nejnovější nahrávku.
Kýchání do sazí bude opět putovní, ?V únoru navštívíme poděbradský klub Netopýr, poslední vystoupení proběhne v Kolíně s bardy místní scény. Vše ukončíme vydáním almanachu? dodal Lukáš Trejbal. Putování básnického pořadu budu sledovat, přesné termíny plánovaných vystoupení včas najdete v sekci akcí. A už dost!
 
 shrnutí
Účinkovali: Pavel Zdražil, Marek Slimák Slivanský, Mirek Salám Jilemnický, Ondřej Urbanec, Lukáš Trejbal a skupina Nový Hrábě
Datum: 13. ledna 2007
Místo: Nymburk, kavárna U Tanečnice
(Nymburk, 15. 1. 2007, 0:00)
 
 
 
Diskuse k článku
Už je to uděláno
anonymní uživatel, 5 . 3 . 2007, 12:07
Včera jsme se viděli s Pavlem na čtení v Kolíně a já mu to tlumočil.
Už jste se ale mezitím kontaktovali.
Tak ať se daří na festivalu poezie.
Lookas
 
anonymní uživatel, 28 . 2 . 2007, 2:00
hezký den. není tu někdo, kdo by mi dal nějaký přesnější kontakt na pavla zdražila? volám mu už týden na pevnou linku a nemůžu se mu dovolat. nic o něm nevím. pozvala jsem ho na festival do olomouce a potřebovala bych s ním nutně mluvit. prosím o jakoukoliv pomoc :-) děkuji soňa pokorná pokorna.sona@seznam.cz 739231219
 
Kýchaní do sazí - závěrečné shrábnutí 
anonymní uživatel, 7 . 2 . 2007, 4:00
Dodnes na ten pořad vzpomínám, zvláště kvůli Novým Hrabím. Ten večer jim všechno sedlo - zvuk, návěštěvnost, sehranost. Byl to jejich nejlepší koncert, na kterým jsek kdy byl. Z literární části mi nejvíce utkvěla povídka o hornících a rybářích, to vím podle toho, jak jsem přese svou proklamovanou upjatost upřímně bavil. Umění na výši podle mě předvedli ještě Pavel Zdražil a Lukáš Treybal. Popravdě jsem ale z t+ch rozborů Bezruče taky nebyl moc moudrý. Došlo vůbec k nějakému rozboru? Jestli jsem nedával pozor, je to asi také tím, že vepředu neustále rušil neukázněný divák Binič. Shrábnuto. Zdraví Alesh
 
Všichni jsme Melen
anonymní uživatel, 18 . 1 . 2007, 4:48
Víš Michale, to byl rozbor Petra Bezruče s minimálním použitím Petra Bezruče - zazněla tak možná dvě dvojverší. Ale to bych rozhodně nepokládal za ukázky z díla. Šlo spíše o krásné dětské poznámky tužkou u jednotlivých kousků. Například u krásně lyrické a na Bezruče až poetické básně Motýl - také nezazněla - je dětskou rukou napsáno: "nezaslouží si lásku je odporný jako kaktus" (bylo citováno, ale to asi není Petr Bezruč). Přesto je pravda, že zazněl básníkův citát: "Sotva jsem vylezl z gymnázia, čichnul jsem si ke sklenici a pak už byl jen opilý." (možná není doslovně). Ale to zase není jeho dílo, to je dílo přírody.
Reagoval jsem na přispivatele, který tvrdil, že jsem si připravil jen dvě, tři ukázky z Bezruče, asi tam už pak nebyl...ˇ
óňa
 
To sem z toho Melen
koren, 18 . 1 . 2007, 2:56
V článku je uvedeno, že autoři použili dílo Petra Bezruče pro rozbor. Óňa píše, že se tam dílo Petra Bezruče neobjevilo... Pomóóóc :o)
 
Vždycky může být všechno lepší
anonymní uživatel, 18 . 1 . 2007, 11:12
Jako autoři děkujeme za všechny názory. Byť i kritické. Někomu se Kýchání do sazí líbilo, někomu zkrátka ne. Tak už to chodí. Nehrajeme si na žádné umění a nebereme se ani příliš vážně, od toho tady jiní. Neslibovali jsme žádný echt poetický večer ani recitační pásmo poezie, ale jen a jen autorské čtení. Doufám, že se najdou i tací, kteří přijdou zase příště. Třeba se jen tak pobavit, dát si panáka s přáteli, poslechnout si muziku a pokecat. Budeme rádi.
Jen bych si dovolil malou poznámku k předchozímu příspěvku. Nevím nic o tom, že by se kromě nějaké zmínky objevily ten večer dvě, tři ukázky z Petra Bezruče. To bych o tom, šmarjá, snad něco věděl!!!!
Všechny zdraví Óňa
 
Mohlo to být lepší
anonymní uživatel, 15 . 1 . 2007, 2:50
Až tak unešený z večera jsem nebyl, přesněji řečeno z jeho literárního pásma. Literárnímu pásmu chyběl nějaká spojovací myšlenka, návaznost a hloubka! Jediný kdo povýšil svůj vstup na umění byl Lukáš Trejbal, vlastní tvorba měla obsah a hudební vložka měla krásné poetické vyznění (Bílé mochomůrky). Pavel Zdražil snad ani svým skromným příspěvkem nemohl zanechat nějaký dojem a Slimák si spletl poezii s dadaistickým fanfaronstvím, plytkost jeho veršů nezakryl ani jeho příjemný hlas. Salám Jilemnický pojal svůj příspěvěk v duchu zesnulých Šimka a Grossmana a mně to vůbec nepřipadalo vtipné, bohužel, nemám pochopení pro takový výstup. Oňa Urbanec dělal ve svém vystoupení co mohl, ale nemohl zakrýt holý fakt, že si vlastně nic nepřipravil, dvě, tři ukázky z díla Petra Bezruče byly málo.
Nový hrábě je fenomén sám pro sebe. Slyšet je na živo je uchvacující zážitek. Teď ještě jde o to, přenést atmosféru živého vystoupení na desku a tam je problém, proč je jen NH regionální kapelou, mp3 na internetových stránkách zní jako slabý odvar excelentního živého vystoupení - nadupané bicí, melancholicko-doomová příčná fétna, emo/rock/psycho kytary.
Bravo Renda